Váš košík je
prázdný

Archivy

Co je Kosmetika hrou?

K výrobě domácích přírodních přípravků jsem se postupně dostala přes sběr bylinek a vaření domácích pochutin. Velkým impulzem bylo když jsem si poprvé vyrobila přírodní veganské mýdlo.
V roce 2010 jsem našla na webu návod, jak vyrobit domácí mýdlo, ta myšlenka mě nadchla a jelikož bylo před Vánočními svátky, zatáhla jsem do mého skvělého plánu i rodinu. V tu dobu jsem byla výrobou mýdla posedlá a všude jsem chodila a vyprávěla, že je budeme s mámou vyrábět a jaké budou vonné a barevné kombinace, až mi o víkendu napsal můj kamarád, že nás přihlásil na vánoční trh v krtkově koloně ať jich „uvařím“ více.Tím jsme odstartovali celé naše uskupení D.I.Y. Snílci.
Učila jsem se a sbírala bylinky. Během cest po Indii jsem se dozvěděla o použití indického koření a olejů z hlediska Ajurvédy a to začala propojovat s masážemi. Vrhla jsem se do výroby všeho, co se kosmetiky a bylinek týče a čekalo mě mnoho zdarů, ale i nezdarů. Prostřednictvím svého webu se o ně s vámi chci podělit a budu ráda když i vy se podělíte o své zdary, nezdary a vychytávky!

Naše filozofie

Seznam zásad, kterých se držím když vyrábím kosmetiku, nacházím nové recepty nebo jdu nakupovat. Zásady berte jako tipy, nad kterými je dobré popřemýšlet, pokud chcete začít s výrobou domácí kosmetiky:) A proč s ní vůbec začít?
Proč kosmetika hrou? Jsem snílek a výroba kosmetiky je pro mě jako pečení koláčů. Vezmeme ingredience, smícháme ve správném poměru, přidáme vůni a barvu a čekáme, zda se to povede. Mnoho času strávíte experimentováním a nakoukáváním youtube tutoriálů, či přemýšlením, proč se to nepovedlo?

Web kosmetika hrou je tu proto, aby vám tuto práci ušetřil. Takže místo hodin hledání a přemýšlení můžete rovnou vyrábět. Najdete zde recepty inspiraci i tipy, kde nakoupit. Tento web by asi nevznikl bez motivace všech účastníků a účastnic mých workshopů. Přinášeli mnoho nových receptů a nápadů a byla by škoda, kdybychom je nesdíleli. Proto chci vytvořit podobný prostor pro vás. Ke sdílení nebo otázkám můžete využít můj email: judita@kosmetikahrou.cz a nebo komentáře přímo pod recepty.

Drazí Snílci nezapomínejte, že jde vyrobit téměř vše a může to být zábava! Proto se podělte o své tipy, triky, vonné kombinace a fotky vašich výrobků a inspirujte tím i ostatní!

1. Já osobně se snažím držet rady „co bych nepojedl, nepatlám ani na sebe”.

S tímto pravidlem jsem se poprvé setkala při studiu Ájurvédy a přijde mi vlastně naprosto logické. Pokud trpíte potravinovými alergiemi je také velmi dobré přemýšlet, zda kosmetika kterou používáte neobsahuje extrakty z potravin, které jsou pro vás silnými alergeny. Avšak téma se netýká pouze alergiků. Kosmetika, kterou používáme má samozřejmě z dlouhodobého hlediska dopad na naše zdraví. Pokud se snažím žít zdravě a konzumovat kvalitní čerstvé potraviny, nebudu na sebe mazat například vazelínu, která je ropným produktem.

Pokud opravdu chceme konzumovat a používat na svoje tělo produkty, které jsou co nejvíce „čisté“ a co nejméně zpracované, tak nám stačí kvalitní oleje, esenciální oleje a několik ingrediencí, které běžně používáme na vaření:)
Já sama mám několik výjimek, které nespadají do škatulky ingrediencí, které i konzumuji a to jsou rostlinné vosky a včelí vosk. Pokud experimentuji, často používám ingredience, které jsou vyrobeny speciálně pro použití do kosmetiky.

2. Přemýšlejte při nákupu věcí o jejich kvalitě.

Druhé pravidlo velmi úzce navazuje na první. Kvalitní ingredience jsou často o mnoho dražší. Například bambucké máslo v bio krámku seženete malou krabičku kolem 200Kč. Osobně doporučuji kupovat kvalitní ingredience – většinou nevyrábíte velké množství kosmetiky, proto na sobě nešetřete a dopřejte si to nejlepší! Cenu při nákupu ingrediencí můžete snížit tím, že využijete jedné z nabídek online shopů, zaměřených na prodej ingrediencí na výrobu kosmetiky. Na e-shopech můžete za stejnou cenu sehnat kvalitní bambucké máslo v půl kilovém balení.

3. Nezapomínejte, že spousta surovin je přímo ve vaší kuchyni.

Kokos, jedlá soda, ocet a mnoho dalšího můžete použít přímo ze spíže a přidat do vaší kosmetiky.

4. Studujte obaly své oblíbené kosmetiky a zkuste si ji vyrobit sami!

Máte oblíbený krém, tělové máslo nebo odličovací vodu? Koukněte na krabičku a opište si složení, potom stačí trochu googlovat a najít, co jednotlivé ingredience ve výsledném produktu způsobují. Mnoho z nich můžete nahradit přírodními.

5. Experimentujte!

Navazuje na předchozí zásadu. Nebojte se experimentovat, v nejhorším případě produkt poletí do popelnice nebo na kompost. Také se nebojte zkoušet netradiční kombinace vůní. Tuhle část doporučuji dělat třeba společně s kamarádkama. Vždy toho vymyslíte více:)

6. Vše vždy vyzkoušejte nejprve na sobě.

Pokud začnete vyrábět a bude vás to bavit, tak určitě budete chtít podarovat i své přátele a rodinu. Vyberte si nějaký univerzální výrobek a vůni, kterou mají všichni rádi (doporučuji levanduli). Než podarujete vaše blízké rozhodně výrobek vyzkoušejte nejdříve na sobě:)

7. Nezapomínejte, že účinky jsou individuální.

To, že vám nový přírodní deodorant nebo gel na vlasy skvěle funguje, neznamená, že to tak platí pro všechny. Je potřeba upravovat dávky jednotlivých přísad dle toho, co každému z nás nejvíce vyhovuje. Dle mého názoru tento fakt vede k lepšímu poznání sama sebe a svého těla:) Ráda bych poznamenala, že všechny recepty na těchto stránkách jsou osobního charakteru a nenesu tedy zodpovědnost za jejich další využití.

8. Skladujte si krabičky od kosmetiky a znovu je naplňte.

Poproste kamarády, aby vám je také schovávali – ušetříte peníze, budete mít originální kousky a hlavně recyklujte! Krabičky a obaly si můžete krásně vyzdobit: lakem na nehty, stužkami, barvičkami, zbytky látky nebo si udělejte či si nechte udělat suprácké samolepky.

9. Mějte nádobí jen na přípravu kosmetiky.

Vřele doporučuji si na výrobu kosmetiky pořídit speciální sadu nádobí, které pak nebudete používat na vaření a skladujete ho na jiném místě. U výroby mýdel je to naprosto nutné!

10. Všechno dělejte s láskou, chutí a ne ve stresu.

Mluvím z vlastní zkušenosti, když moc spěchám a nejsem úplně v náladě, výsledek většinou nedopadne tak, jak bych si přála.

Kdo za tím stojí?

Judita
Klimentová

judita@kosmetikahrou.cz

K výrobě domácích přírodních přípravků jsem se postupně dostala přes sběr bylinek a vaření domácích pochutin. Velkým impulzem bylo když jsem si poprvé vyrobila přírodní veganské mýdlo.

V roce 2008 jsem našla na webu návod, jak vyrobit domácí mýdlo, ta myšlenka mě nadchla a jelikož bylo před Vánočními svátky, zatáhla jsem do mého skvělého plánu i rodinu. V tu dobu jsem byla výrobou mýdla posedlá a všude jsem chodila a vyprávěla, že je budeme s mámou vyrábět a jaké budou vonné a barevné kombinace, až mi o víkendu napsal můj kamarád, že nás přihlásil na vánoční trh v krtkově koloně ať jich „uvařím“ více.Tím jsme odstartovali celé naše uskupení D.I.Y. Snílci.

Učila jsem se a sbírala bylinky. Během cest po Indii jsem se dozvěděla o použití indického koření a olejů z hlediska Ajurvédy a to začala propojovat s masážemi. Vrhla jsem se do výroby všeho, co se kosmetiky a bylinek týče a čekalo mě mnoho zdarů, ale i nezdarů. Prostřednictvím svého webu se o ně s vámi chci podělit a budu ráda když i vy se podělíte o své zdary, nezdary a vychytávky!

V roce 2014 jsem začala pořádat workshopy výroby přírodní kosmetiky přes web naučme se. Řídím se heslem, že lze vyrobit téměř všechno a často ze surovin, které máme doma v kuchyni. 

Co kombinuji, když přemýšlím o kosmetice a člověku?

Už během studia mě zajímala psychoterapie. Prošla jsem několika sebezkušenostními kurzy Gestalt směru a ochutnávkou body terapie, která mě zaujala. A když body terapie, tak i masáže:) Prošla jsem kurzem reflexní masáže nohy a pokračovala jsem holistickou masáží, která kombinuje různé prvky a techniky. Studovala jsem v Indii u vedoucího Healing centra a v té samé době jsem přičichla i k Ájurvédě, která se stala mojí láskou. Pustila jsem se do studia Marma terapie, očistných kůr a stravy.
Miluju také bylinky, které mohu sbírat na cestách po Čechách a nedávno jsem dostudovala Herbalism Academy of Boston, kde jsem prohloubila své znalosti o jejich účincích. Miluji vůně, esence a přírodní parfémy. Během minulého roku jsem se zamilovala do tvorby parfémů na míru. Navštěvovala jsem kurzy Petry Hlavaté – Rafaelly, kde jsem se nechávala ovonět a sblížila se s tématem ženského cyklu a vůní.
Na mojí první aromaterapeutické konferenci jsem se setkala s Jan Benham, která mě naprosto uchvátila. V roce 2016 jsem začala experimentovat s domácí destilací hydrolátů. Svoje znalosti jsem prohloubila díky konferenci s Dr. Zouhaier Helalim.

V březnu 2017 jsem nastoupila na Institut aromaterapie.

Daniela Kosmetikahrou.cz

Daniela
Dvořáková

Moja láska k prírode a k rastlinám ma už na strednej škole nasmerovala k štúdiu biológie a botaniky na univerzite. No aj keď som behom života získávala prax v iných oboroch, prírode a kvetom som zostala verná. Vždy ma zaujímalo zloženie potravín a zdravý životný štýl, takže u mňa výroba začala najprv skrz jedlo. Vyrábam si vlastné džemy, kompóty, pečiem chleba či müsli a vlastne polotovary sú u mňa tabu. Ale až s príchodom mojich dvoch detí som sa začala viac zaujímať o zloženie kosmetiky, ako aj o alternatívne prípravky k zlešeniu ich zdravia a imunity. A práve to ma priviedlo do kosmetiky hrou, kde som na prvých kurzoch zistila, ako z pár ingrediencií vyrobiť nosné kvapky či voňavé mazanie pre moje ratolesti. Začala som pomaly vymieňať aj vlastnú kozmetiku plnú parabenov za krémy a olejíčky, ktoré sú nielen zdravé ale vážne fungujú :). A práve to nadšenie z celej tej myšlienky, ktorú tým kosmetiky hrou predstavuje, ma priviedol až k Judite a túžbe stať sa jeho súčasťou.

Ako nový člen sa budem starať o to, aby Vám balíčky chodili včas a v dobrom stave, aby v našom obchode nič nechýbalo, aby sa naše služby stále zlepšovali, a aby ste sa k nám ako spokojní zákazníci radi vracali.

Agáta
Hrůšová

agata@kosmetikahrou.cz

K výrobě diy kosmetiky jsem poprvé přičichla asi před třemi lety. V té době jsem se začala zajímat odkud pochází produkty, které běžně používám, zda jsou testované na zvířatech a jak mohu snížit svou ekologickou stopu.

Od mala ráda vyrábím věci všeho druhu. A tak jsem se přes kreslení, výrobu bižuterie, kvašení zeleniny a pečení chleba dostala až k výrobě domácí a přírodní kosmetiky a drogerie. Na prvním kurzu jsem načerpala velké množství informací, které pro mě byly skvělým impulzem začít s vlastní výrobou. Ráda experimentuji s novými ingrediencemi a baví mě dekorativní kosmetika.

Pro Kosmetiku Hrou jsem zažala pracovat v červnu 2016. Kosmetika Hrou je pro mě inspirací, tým skvělých lidí i možnost objevovat a učit se novým věcem. Potkáte mě s naším stánkem na různých festivalech a workshopech. V centru pak povedu Dílničky na výrobu přírodní kosmetiky.

UložitUložit

Pavla Kosmetikahrou.cz

Pavla
Rychtářová

Když jsem byla malá, milovala jsem vyrábění všeho možného a hodně materiálů i inspirace jsem hledala v přírodě. Koho by ale tenkrát napadlo, že se dá tak snadno vyrobit krém nebo balzám na rty? V roce 2013 mi nezbylo nic jiného než vyházet všechnu kosmetiku a hledat alternativy, které by mi pomohly moji pleť uzdravit. Tak začalo moje kosmetické dobrodružství a taky vznikl blog, kde jsem ho zaznamenávala.

Dneska si už nedovedu představit, že bych sáhla po běžných kosmetických výrobcích. Jsem šťastná, že si kosmetiku můžu vyrobit podle svých představ a že je to tak jednoduché. A můžu říct, že zkušenosti s domácí kosmetikou mi změnily pohled na spoustu dalších věcí a pomohly mi udělat život jednodušším a příjemnějším.

Díky blogu jsem poznala Judit a postupem času jsme se přirozeně dostaly ke spolupráci. Potkat mě můžete v online světě Kosmetika hrou.

Hanka
Lanzingerová

kurzy@kosmetikahrou.cz

Jsem jedna alternativní maminka, která miluje esoteriku, přírodu, muziku a vše živé i neživé. Ke Kosmetice hrou mě přivedla tak trochu náhoda a zájem o tuto tématiku.
Již jako malá jsem se ráda procházela přírodou a pozorovala bylinky, kytky, stromy a postupně jsem se začala zabývat i jejich zpracováním.
Hlavně jsem se vrhla na zavařování, louhování atd. Lze tedy říci, že to vše u mě začalo kuchyní.
Později jsem se začala zajímat více i kosmetiku a drogérii a to především díky své dceři. Chtěla jsem mít doma vše více ekologické, domácí a šetrné a tak jsem se dostala blíže a blíže ke Kosmetice hrou.
Jsem ráda, že mohu být součástí něčeho takového jako je Kosmetikahrou, která to vše dělá i v dnešní době pořád s láskou.
A kdyby Vás zajímalo co tu dělám, tak já jsem ta spojka mezi Vámi a lektory 🙂
Všem Vám přeji hodně úspěchů a zábavy při domácím tvoření.