Váš košík je
prázdný

Archivy

Meduňka

Melissa officinalis

Meduňka je jednou z nejčastěji pěstovaných bylin. Pro své léčivé účinky je využívána již od dob Antiky. Ze středomoří se během středověku rozšířila i na sever od Alp, kde se pěstovala především v klášterních zahradách. V domácnostech se používá i jako kuchyňská bylinka. Volně v přírodě u nás většinou neroste, ikdyž občas „uteče“ ze zahrádky 🙂

Pro účinné látky sbíráme listy a stonky, ještě před obdobím květu, před polednem a ideálně za suchého počasí, abychom měli zaručeno maximum vonných a účinných látek. Čerstvá bylinka obsahuje okolo 0,1% esenciálního oleje (což je velmi málo), který však rychle vyprchává, proto musíme být při sušení a skladování velmi opatrní. Jeho účinky jsou celkově uklidňující. Uvolňuje křeče, pomáhá při menstruačních bolestech, zklidňuje nervové rozrušení, napomáhá proti nespavosti, jak ve formě čaje tak například mastí s esenciálním olejem. Pomáhá proti trávicím problémům, zklidňuje podrážděný žaludek a bojuje s kvasinkami ve střevech, které způsobují plynatost.

Velmi příjemně a jemně voní po citronu, chuť připomíná med, což také vedlo k jejímu pojmenování.

Vnitřně se používá odvar (čaj) nebo tinktura proti stresu a lehkým depresím, nespavosti a na snížení krevního tlaku i na záchváty kašle. Meduňka je velmi bezpečná bylina, takže čaj můžeme popíjet celodenně. Je vhodný také pro malé děti, starší lidi, těhotné a kojící ženy, kdy je vhodné užití proti ranním nevolnostem a zvracení. Bylinný čaj luhujeme 10 – 20 minut přikrytý pokličkou, aby nám neunikaly silice a listy vymačkáme, aby se všechny důležité látky dostaly do čaje. (pořídíme si hrnek na dušičky 🙂 )

Zevně použijeme koupel nebo mast proti revmatickým onemocněním – a to jak ve formě sušených bylin tak esenciálního oleje. Proti migréně či nespavosti natíráme čelo a spánky tinkturou nebo masážním olejem s přídavkem esenciálního oleje.

Použití v kosmetice:

 • Esenciální olej přidáme přímo do koupele (nejdříve musíme namíchat do trochy oleje nebo mléka, na vodě plave a nerozpouští se), koupelových šumivek či koupelového oleje.
 • Přidáme také do balzámu na rty po celkové zklidnění a prevenci, popřípadě léčbu oparu.
 • Co se týče péče o pleť, je vhodná pro všechny typy. Ideální je pro mastnou pleť, kterou zklidňuje a redukuje tak tvorbu kožního mazu. Doporučuji kombinovat s mandlovým či meruňkovým olejem, které se snadno vstřebávají.
 • Použijeme do domácího difuzéru, který můžeme postavit k dětské postýlce pro sladké spaní.
 • Vyrobme si domácí parfém pro dobrou náladu! 🙂
 • Pár kapek přidáme do masážního oleje pro antistresovou a osvěžující masáž.
 • Meduňka je skvělá do vlasové kosmetiky, kdy sklidňujě a hojí pokožku hlavy.

Recepty:

 1. Výživná vlasová maska s hennou.
 2. Výživný vlasový sprej.
 3. Deo sprej s panthenolem.
 4. Uklidňující šlehané máslo s meduňkou.
 5. Jahodový peeling.
 6. Zubní olej.

 

Zkušenosti s meduňkou:

Katka – na bylinkách mě nejvíc baví jejich komplexní využití – na tělo i psychiku. V případě meduňky to platí obzvlášť. Meduňkový čaj mě baví v zimě i v létě stejně jako esenciální olej, který se hodí pro všechny typy pleti a také zklidňuje pokožku hlavy. Skvělý je taky do balzámů na rty, kde působí dokonce proti tvorbě oparů!

Judita – esenciální olej meduňka je jeden z prvních, který jsem doma měla a tak jsem ho využívala do všeho. Miluju uklidňující vůni meduňky s lehkým nádechem citronu a medu stejně jako horký čaj s citronem a medem. Meduňka se hodí hlavně do kosmetikyna léto a na vlasy. Určitě vyzkoušejte skvělý Výživný vlasový sprej.

 

Zdroje:

Domácí přírodní lékárna, Jadwiga Górnicka

Herbs – a concise guide in colour 1974, Dr František Starý, Dr Václav Jirásek

http://www.bylinkyprovsechny.cz

http://www.dedekkorenar.cz