Váš košík je
prázdný

Archivy

Ať  používáte esenciální oleje v aromaterapii, kosmetice, nebo při péči o domácnost, měli by jsme znát aspoň základní informace, jak vlastne můžu obohatit a zpříjemnit náš každodení život.

  • Bergamot, grapefruit, citron, pomeranč, mandarinka a další citrusové oleje jsou fotosenzitivní a mohou způsobit kožní vyrážku nebo tmavé pigmentace na kůži vystavené přímému slunečnímu záření nebo UV záření po dobu 1-2 dni po aplikaci.
  • Éterické oleje bohaté na mentol (např. máta), by neměly být používány na krku nebo v oblasti krku u dětí do 18 měsíců věku.
  • Mějte vonné oleje v dostatečné vzdálenosti od oblasti očí a nikdy je nedávejte přímo do uší.
  • Těhotné ženy by se měly vždy poradit s lékařem. Vyhněte se šalvěji, fenyklu a yzopu.
  • Lidé s alergií by měli testovat malé množství oleje na ploše s citlivou pokožkou, jako jsou vnitřní strany horní části paže, po dobu 30 minut, před použitím oleje na jiné oblasti těla.
  • Uchovávejte vonné oleje dále od otevřených plamenů, jisker nebo elektřiny. Některé vonné oleje, včetně pomeranč, jedle, borovice, máty peprné jsou potenciálně hořlavé.
  • Při použití většiny esenciálních olejů na děti, zřeďte je s kvalitním rostlinným olejem. Při masírování rostlinný olej pomáhá mazání pokožky. Vynikající jsou za studena lisované oleje – hroznový olej, olivový olej, olej ze pšeničných klíčků a oleje ze sladkých mandlí.
  • Při míchání směsi esenciálních olejů nebo ředění esenciálních olejů, je nejlepší použít nádoby vyrobené ze skla nebo kameniny.

Dr. MAMA Julia

Používáte-li jakékoli přírodní prostředky pro děti včetně éterických olejů, měli byste dodržovat tři věci:

1. Esenciální oleje jsou velmi silné.

Pokud jedna kapka je vše, co potřebujete pro dospělého, může být jen mizivé množství vše, co je potřeba pro děti. Lepší používat málo a opakovat aplikaci esenciálního oleje, dokud neznáme citlivost a snášenlivost esenciálního oleje. 

2. Nařeďte esenciální olej jako první, aby se zabránilo citlivosti kůže.

Obecně platí, že esenciální oleje se mají naředit pro děti.  Samotnou nebo nezředěnu aplikaci lze použít později.

3. Silnější esenciální oleje, jako oregano, máta peprná, skořice, atd., mají být použité na spodní část nohou, a vyhněte se užití difuzeru v dětském pokoji.

Dětské plíce jsou mnohem citlivější než dospělé a silné vonné oleje můžu způsobit dýchací potíže.

Esenciální oleje by nikdy neměly být umístěny do zvukovodu nebo očí, oleje aplikovat na kostnaté oblasti kolem uší nebo očí. Pokud náhodou oleje jsou použity ve zvukovodu nebo do očí, mohou být nepříjemné na chvíli, ale nezpůsobí škodu. Nikdy neoplachujte oleje vodou, protože olej se bude šířit dál. Použijte rostlinný olej, např. olivový olej pro zjemnění.

 Zdroj:

1. Essential Oils, poket reference, vydane od Essential Science Publishing, second printing, August 2008

2. Gentle Babies, Debra Raybern, fourth edition, 2013